Po úspešnej sezóne si Dolnokubínčan Kubačka prevzal ocenenie od mesta

Majster sveta v obrovskom slalome a minuloročný účastník zimných paraolympijských hier v kórejskom Pjongčangu, Marek Kubačka, navštívil v utorok 26. marca dolnokubínsku radnicu, aby mu primátor mesta Ján Prílepok zagratuloval k úspešnej sezóne a odovzdal ďakovný list za úspešnú reprezentáciu mesta Dolný Kubín a Slovenska v zahraničí.„Som nesmierne hrdý, že máme v našom meste medzi športovcami aj takéhoto úspešného zdravotne postihnutého človeka ako je Marek, ktorý sa napriek svojmu znevýhodneniu nevzdáva a bojuje. Je pre mňa veľkou inšpiráciou do ďalšej práce. Do jeho ďalšej športovej činnosti mu želám veľa zdravia, šťastia, trpezlivosti a úspechov pri súťažení,“ povedal Miroslav Dráb, vedúci oddelenia športu a športových zariadení na MsÚ.

Dolnokubínčan Marek Kubačka spolu so svojou navádzačkou Máriou Zaťovičovou získali v januári tohto roka zlaté medaily v obrovskom slalome na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní zdravotne znevýhodnených športovcov, ktoré sa konali v slovinskej Kranjskej Gore. „Táto sezóna bola pre mňa tá najúspešnejšia počas celej kariéry. Hlavne asi kvôli tomu, že som bol majster sveta v obrovskom slalome z čoho sa veľmi teším. Na konci sezóny sme mali aj finále svetového pohára, kde sa mi tiež podarilo v celkovom hodnotení v obrovskom slalome vyhrať. Som veľmi rád a viac si verím v pretekoch. Tiež ma to motivuje do budúcej kariéry,“ zhodnotil Kubačka.

Účastníkovi zimných paralympijských hier v kórejskom Pjongčnagu sa podarilo na konci sezóny obhájiť aj malý krištáľový glóbus. „Už dlhšie som čakal na podobný výsledok. Na paraolympijských hrách v Pjongčnagu som počítal, že nejaká medaila by mohla vyjsť. Bohužiaľ som bol piaty, lebo som tam urobil chybu, tak v tomto roku to vyšlo. Verím, že to ešte pár rokov vydrží,“ konštatoval Kubačka.

Doterajším vrcholom kariéry Mareka Kubačku boli okrem tejto sezóny, keď v rámci svetového pohára získal malý glóbus v obrovskom slalome, aj sezóny 2017/2018 a 2016/2017. Prvého víťazstva v obrovskom slalome sa dočkal 20. decembra 2016 na Svetovom pohári vo švajčiarskom St. Moritzi. V rovnakej disciplíne pridal aj druhé miesto v rakúskom stredisku Kühtai a v celkovom hodnotení Svetového pohára zrakovo znevýhodnených skončil na tretej priečke. Pre 30-ročného Oravčana bola doterajším maximom ôsma priečka z paraolympiády v Soči 2014 v obrovskom slalome. No nevynechal ani v kanadskom Vancouveri 2010 a svoju paraolympijskú premiéru absolvoval už v Turíne 2006.

Marekovou ďalšou túžbou v športovej kariére je medaila z paraolympiády v Pekingu, do ktorej štartu ešte ostávajú tri roky. Počas týchto rokov chce získať čo najviac bodov do celkového hodnotenia a viac.